Przedwojenny proporzec korpusów kadeckich dla Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków

To kolejne, szczególne wyróżnienie dla uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, którzy podczas uroczystego apelu w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie odebrali z rąk szefa MON przedwojenny proporzec korpusów kadeckich. Nowosądecka szkoła jest jedną z czterech szkół w Polsce, które otrzymały historyczne proporce. Uroczysty apel odbył się w miniony piątek, 21 maja, i upamiętniał bohaterskich kadetów walczących w III Powstaniu Śląskim. 

– Gratuluję Wam tego, że zdecydowaliście się na to, żeby podjąć naukę właśnie w klasach mundurowych. Gratuluję i życzę Wam tego, żebyście kontynuowali swoją służbę dla Polski w Wojsku Polskim. Dziś szczególny, symboliczny — Dzień Kadeta. Jestem o tym przekonany, że Wy jesteście dziedzicami właśnie takich patriotycznych postaw. Jestem o tym przekonany, że służba dla innych w Waszym rozumieniu jest czymś niezwykłym. Gratuluję Waszym nauczycielom, dyrektorom szkół i liczę na to, że co roku będziemy mogli się spotykać i co roku będziemy mogli podkreślać właśnie naszą służbę Ojczyźnie – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z uczniami Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych.

W uroczystości wziął również udział gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura ds. Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej.

Przedwojenne proporce korpusów kadeckich zostały wręczone uczniom wyróżnionych klas mundurowych z czterech szkół z całej Polski. Należą do nich:

  • Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu,
  • Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach,
  • ZDZ – Zespół Szkół w Rybniku,
  • Militarni z II LO w Stargardzie.

Jak podkreśla Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu i jednocześnie komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW, nowosądecka szkoła bierze udział w programie Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych już od 2017 roku i ma na swoim koncie  wiele sukcesów. 

– Wręczenie historycznego proporca korpusów kadeckich podczas uroczystości w Warszawie, to jedno z największych wyróżnień nie tylko dla szkoły, ale przede wszystkim dla uczniów klas mundurowych, którzy mocno na ten sukces zapracowali – mówi Sławomir Szczerkowski. – Czujemy ogromną odpowiedzialność, ale też jest to dla nas duża motywacja do dalszej pracy z uczniami, którzy za kilka lat będą służyć Ojczyźnie czy to w wojsku, policji czy w innych służbach mundurowych. To bez wątpienia powód do dumy – dodaje.

Warto podkreślić, że niespełna miesiąc temu (30 kwietnia) w Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu odbyło się uroczyste spotkanie z okazji ukończenia nauki absolwentów III edycji Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Certyfikaty absolwentom w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka wręczył gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura ds. Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej. Więcej informacji – TUTAJ

fot. Biuro ds. Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej
źródło: gov.pl