Pamiętamy i przypominamy! Sybiracy w naszych sercach…

To zaszczyt, ale też obowiązek być częścią Nowosądeckiego Marszu Sybiraków, który w tym roku odbył się już po raz 16. Strzelcy będąc częścią społeczności Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków zawsze mają głęboko w sercu tragiczne historie tych, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny, a pamięć zesłanych na Sybir jest dla nich szczególnie ważna. Ślady tej pamięci każdy może odnaleźć także na murach szkoły, gdzie w 2023 roku został odsłonięty mural Matki Sybiraczki.  

XVI Nowosądecki Marsz Sybiraków rozpoczęła uroczysta Eucharystia w Kościele Matki Bożej Niepokalanej, którą celebrował kapelan sądeckich Strzelców ks. Paweł Przybyło. Po mszy świętej uczestnicy przeszli ulicami miasta na cmentarz komunalny pod symboliczny grób Sybiraków. Tam odbył się apel poległych i symboliczne złożenie wiązanek kwiatów.

Uroczystości odbyły się w udziałem władz miasta, które reprezentowali wiceprezydent Magdalena Majka, radni miejscy Krzysztof Głuc i Artur Czernecki, a także przedstawiciele służb mundurowych, Związku Sybiraków w Nowym Sączu na czele z prezesem Kazimierzem Korczyńskim, Stowarzyszenie Pamięci Zesłanych na Sybir z prezes Antoniną Dzikowską oraz delegacje nowosądeckich szkół. Tradycyjnie w wydarzeniu wziął udział dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków i Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” bryg. Sławomir Szczerkowski. Uroczystości uświetniła swoją obecnością Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: 

  • Poseł na Sejm RP Piotr Lachowicz, 
  • Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, 
  • Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek. 

Fot. Aleksandra Kołodziej