Mural „Matki Sybiraczki” mówi więcej niż słowa [fotogaleria]

To piękny dowód pamięci o wszystkich zesłanych na Sybir. Tych, którzy zginęli w nieopisanych mękach, ale również o tych, którzy są wśród nas i nadal są świadkami tej tragicznej historii. W poniedziałek 18 września na placu Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu „Matki Sybiraczki”.

Dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 i Strzelców z klas mundurowych był to szczególny dzień, dzień pamięci o osobach, które zostały zesłane na Sybir i jednocześnie wydarzenie wpisujące się w obchody Dnia Sybiraka. W tym roku uroczystość miała wyjątkowy charakter, a jej kulminacyjnym punktem było odsłonięcie stworzonego przez Mgr Morsa, czyli Mariusza Brodowskiego i jego współpracowników, muralu „Matki Sybiraczki”. Jego odsłonięcia dokonali: prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu Kazimierz Korczyński, Sekretarz Miasta Nowego Sącza Piotr Lachowicz, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków Barbara Fyda i sam twórca muralu Mariusz Brodowski, czyli Mgr Mors.

Podczas wzruszającej uroczystości nie zabrakło Sybiraków, których każdego roku jest coraz mniej wśród nas, a to właśnie oni są najważniejszymi świadkami tej trudnej historii naszego narodu. W ich imieniu do uczniów Zespołu Szkół nr 2 oraz zaproszonych gości mówił urodzony na Sybirze prezes Kazimierz Korczyński. W sposób szczególny podkreślił i przypomniał niezwykłą rolę Matek Sybiraczek, które niejednokrotnie poświęcały swoje zdrowie i życie, aby ich dzieci mogły nadal żyć.

Symbolicznym momentem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przy Skwerze Sybiraków. Wśród delegacji obecni byli między innymi przedstawiciele Urzędu Miasta Nowego Sącza, kuratorium oświaty, służb mundurowych, a także organizacji dbających o pamięć zesłanych na Sybir.

fot. Aleksandra Kołodziej, Sabina Izworska