Odsłonięcie muralu „Matki Sybiraczki”

Już w najbliższy poniedziałek 18 września o godzinie 13:00 na placu Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu odbędzie się uroczyste odsłonięcie muralu „Matki Sybiraczki”. Jego autorem jest znakomity artysta, społecznik, twórca murali Mariusz Brodowski, znany jako Mgr Mors.

Jedną z ważnych misji Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu oraz Strzelców z Jednostki 2006 Nowy Sącz jest kultywowanie pamięci o osobach zesłanych na Sybir.

– Mural stworzony przez Mgr Morsa to nie tylko wyraz najwyższego szacunku dla osób, które doświadczyły tych strasznych wydarzeń, ale także nasz obowiązek przekazywania kolejnym pokoleniom wiedzy o tym kim byli Sybiracy – mówi Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2, zapraszając do udziału w poniedziałkowym wydarzeniu.

Wydarzenie jest kontynuacją działań realizowanych przez Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków i sądeckich Strzelców, których celem jest promocja ważnych historycznych wydarzeń dla naszego narodu. Warto przypomnieć, że niemal rok temu, w październiku, na jednej ze ścian nowosądeckiej szkoły odbyło się symboliczne odsłonięcie muralu pn. „Rola podhalańczyków na muralu w Nowym Sączu”. Dzieło wykonane także przez Mgr Morsa było częścią programu Ministerstwa Obrony Narodowej: „Mur, ale historia Wojska Polskiego”.