Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków. Więcej niż szkoła!

Każdego roku uczniowie klas ósmych stają przed trudnym wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej w nowej szkole, z którą często wiążą ogromne nadzieje na rozwój i nowe możliwości. Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu to miejsce, które od wielu lat kojarzy się ze Strzelcami, mundurem i wieloma sukcesami, zapewniając nie tylko rozwój edukacyjny na wysokim poziomie, ale także przestrzeń do zatrudnienia po ukończeniu nowosądeckiej szkoły. 

Decyzja o wyborze nowej szkoły bez wątpienia powinna być dobrze przemyślana i skupiać się na tym, co jest dobre dla nas samych od strony edukacyjnej i rozwojowej. To często ta decyzja kształtuje nasze dalsze życie. 

– To zawsze były i nadal są trudne wybory. Dlatego każdego roku towarzyszymy setkom uczniów, którzy zastanawiają się jaką szkołę i formę edukacji wybrać. Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków to jednak coś znacznie więcej niż tylko szkoła, to możliwość zdobycia solidnej edukacji, ale także cennych doświadczeń, które są związane z udziałem w szkoleniach, obozach, kontaktem ze służbami mundurowymi czy specjalistycznym sprzętem. Jeśli tylko chcemy się rozwijać, to możliwości w naszej szkole są naprawdę ogromne – podkreśla dyrektor szkoły Sławomir Szczerkowski. 

– Warto wiedzieć, że nasi absolwenci są chętnie przyjmowani do pracy w służbach mundurowych w całej Polsce, a szkoła posiada najwyższy, bo ponad 70-procentowy wskaźnik uczniów, którzy decydują się na skróconą służbę przygotowawczą dla uczniów klas wojskowych i mundurowych – dodaje dyrektor.

Klasy mundurowe i jeszcze więcej

Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków to szkoła z wieloletnimi tradycjami, która często kojarzy się z mundurem. Ma to swoje uzasadnienie! To właśnie u „Sybiraków” uczniowie znajdą elitarne klasy mundurowe, osiągające sukcesy podczas konkursów i projektów wojskowych realizowanych w skali ogólnopolskiej i często we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Jednak w murach naszej wyjątkowej szkoły dzieje się znacznie więcej, a wszystko dzięki bogatej ofercie edukacyjnej. 

W obszarze klas mundurowych edukacja odbywa się na kierunkach: Straż Graniczna, Bezpieczeństwo Publiczne (popularne klasy policyjne), kolejny rok można kształcić się w ramachOddziałów Przygotowania Wojskowego, a nowością jest Branżowy Oddział Wojskowy w ramach branżowej szkoły pierwszego stopnia. 

Drugi rok z rzędu w Zespole Szkół nr 2 odbywa się nabór do klasy Ratownictwa medycznego, która jest doskonałym uzupełnieniem dotychczasowych form kształcenia i bardzo dobrze wpisuje się w profil szkoły. Przyszli uczniowie mogą także wybierać kształcenie w ramach klasy integracyjnej, biologiczno-chemicznej czy na coraz bardziej popularnym Technikum Organizacji Turystyki. 

Rekrutacja do 19 czerwca

Czasu na zgłoszenie wybranej szkoły, którą wybraliśmy w ramach dalszego kształcenia od roku szkolnego 2023/2024, jest już niewiele. Pamiętajmy, że swój wybór musimy określić poprzez system rekrutacyjny online dla uczniów klas ósmych do 19 czerwca. 

Kadra pedagogiczna i dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu cały czas pozostaje do dyspozycji przyszłych uczniów, ich rodziców i opiekunów. 

– Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i udzielimy odpowiedniego wsparcia w dokonaniu wyboru konkretnego kierunku kształcenia w ramach dostępnej oferty – mówi dyrektor Sławomir Szczerkowski, który zachęca do wcześniejszego kontaktu telefonicznego z sekretariatem szkoły pod numerem: 18 440 02 90.

Dlaczego Zespół Szkół nr 2?

Powodów, dla których warto wybrać „Sybiraków” w Nowym Sączu jest naprawdę wiele. Jeden z nich, to możliwość przeżycia niesamowitej przygody, która znacznie wykracza poza edukację i przygotowuje uczniów szkoły do dorosłego życia. Zespół Szkół nr 2 organizuje różnego rodzaju kursy, w tym między innymi: kursy dowódców drużyn, dowódców plutonu, kursy spadochronowe, a także warsztaty i szkolenia. 

O skuteczności działania szkoły świadczą również liczne sukcesy w skali miasta, regionu, a także całej Polski. Najnowszy sukces to zdobyte po raz trzeci w historii Mistrzostwo Polski w ramach VIII Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych w Zakopanem. W tym roku Strzelcy z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków zdobyli również Mistrzostwo Małopolski, prezentując zdecydowanie najwyższy poziom musztry. 

Dodajmy, że szkoła ma na swoim koncie zwycięstwo w Centralnym Zlocie Klas Mundurowych w 2019 roku i bierze udział w programach Ministerstwa Edukacji Narodowej: Oddziały Przygotowania Wojskowego oraz Branżowe Oddziały Wojskowe. Te ostatnie są nowością edukacyjną u „Sybiraków” i skupiają się na rozwoju zawodów, które wspierają służbę mundurową w różnych formacjach. 

Zapraszamy do kontaktu! 

Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu

ul. Królowej Jadwigi 29, 33-300 Nowy sącz