Strzelcy w imieniny Marszałka Piłsudskiego

19 marca Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz uczcili pamięć Józefa Piłsudskiego z okazji przypadających w tym dniu imienin. Uroczystości pod pomnikiem Marszałka ze względu na obecny stan epidemiczny miały skromniejszy charakter i odbywały się w pełnym rygorze sanitarnym.– Pomimo tego, co dzieje się wokół pamiętamy o Marszałku Piłsudskim także w dzień jego imienin. Warta honorowa i złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów były tego wyrazem – mówi Komendant Główny ZS bryg. Sławomir Szczerkowski, stojący na czele strzeleckiej delegacji.

Warto podkreślić, że po raz pierwszy w swojej strzeleckiej karierze, wartę honorową pełnili Strzelcy: Kacper Wastag i Sebastian Wyszowski. Podczas uroczystości nie zabrakło również, złożonej z nauczycieli, delegacji Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. 

Tradycja uroczystych obchodów w dniu imienin Marszałka wróciła do Nowego Sącza w 2019 roku i odbyły się wówczas po raz pierwszy od 80 lat. Już w kolejnym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wydarzenie odbyło się przy szczególnych środkach ostrożności i w pełnym reżimie sanitarnym. Także w tym roku obchody miały znacznie skromniejszy charakter. 

– Najważniejsza jest pamięć i to, że wraz z młodymi Strzelcami spotykamy się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Na pewno przyjdzie jeszcze czas na bardziej okazałe obchody z tej okazji, ale na to musimy jeszcze poczekać – dodaje komendant Szczerkowski.

Sięgając do historii, tradycja uroczystego obchodzenia imienin Marszałka Piłsudskiego rozpoczęła się jeszcze w czasie I wolny światowej. Również potem – w okresie II Rzeczpospolitej – tradycja ta była kontynuowana, a w uroczystościach 19 marca brały udział władze państwowe, wojsko i sami obywatele.