Jesteśmy wicemistrzami „EktraKLASY Wojskowej”!

Za nami finał Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa”, który odbył się w piątek 26 lutego w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie. Strzelcy z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków wrócili do Nowego Sącza z wicemistrzostwem „EktraKLASY Wojskowej”, ustępując tylko drużynie z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach. Nagrody laureatom wręczył Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. – Serdecznie gratuluję Wam zdobycia tych tytułów. Odznaczyliście się dogłębną wiedzą na temat wojska, jest to przedsionek do służby wojskowej. Jestem dumny, że tak podchodzicie do swoich obowiązków, że swoją przyszłość wiążecie ze służbą Polsce, służbą w mundurze żołnierza Wojska Polskiego – powiedział do finalistów Turnieju szef MON. 

Dumy ze swoich podopiecznych nie kryje dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu i jednocześnie Komendant Główny ZS bryg. Sławomir Szczerkowski. 

– To nasz kolejny wielki sukces jakim jest niewątpliwie wicemistrzostwo Polski w Turnieju Ministerstwa Obrony Narodowej. Tym bardziej, że w całej rywalizacji wzięło udział 99 zespołów! Bardzo dziękuję drużynie, która wyniosła nas tak wysoko – Zuzannie Malarz, Wiktorii Weber i Pawłowi Łatce. Dziękuję za wynik, ale przede wszystkim za to, że mam zaszczyt pracować z taką młodzieżą jak Wy – mówił po zakończonym finale Turnieju Sławomir Szczerkowski.

To kolejny sukces sądeckich Strzelców z Zespołu Szkół nr 2 po zdobyciu Mistrzostwa Polski w Musztrze Klas Wojskowych i Mistrzostwa Polski podczas Centralnego Zlotu Klas Mundurowych. Tym razem był to typowy Turniej oparty na wiedzy wojskowej.

– Za rok walczymy ponownie o najwyższe cele. Jeszcze bardzo dziękuję. Jestem dumny! – zakończył Sławomir Szczerkowski.

Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa” to pierwsza edycja wydarzenia o ogólnopolskim zasięgu, gromadzącego blisko 100 reprezentacji szkół, które współpracują z Ministerstwem Obrony Narodowej. Koordynatorem Turnieju jest Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”, które już na pierwszym etapie przygotowało dla uczestników 50 losowo wybranych przez komputer pytań. Wśród nich nie zabrakło tych, dotyczących wojskowości w ogóle, sprzętu militarnego, a także struktury armii. Nie zabrakło też akcentów związanych z ochroną środowiska czy zasadami poruszania się po drogach publicznych.

fot. własne oraz MON