Przysięgali na sztandar jednostki

26 października na płycie sądeckiego Rynku młode roczniki Strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz złożyły uroczystą przysięgę. W tym ważnym dniu towarzyszyli im nie tylko najbliżsi, przyjaciele i znajomi, ale także wychowawcy, nauczyciele i Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW bryg. Sławomir Szczerkowski. Władze miasta reprezentowali prezydent Ludomir Handzel i wiceprezydent Magdalena Majka. Nie zabrakło też sądeckich parlamentarzystów oraz przestawicieli służb mundurowych. Dowódcą uroczystości był insp. Bartłomiej Luberda. 

230 Strzelców przechodząc w okresie letnim szkolenie unitarne, będące pierwszym krokiem do służby, swoim zaangażowanie i poświęceniem udowodniło, że podzielają wartości, które przyświecają działalności Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Potwierdzeniem tego było złożenie uroczystej przysięgi na sztandar Jednostki 2006 Nowy Sącz, ufundowany przez Prezydenta Miasta na 20-lecie reaktywacji Związku Strzeleckiego w naszym mieście i zapewnienie o gotowości do dalszych wyzwań, jakie czekają ich w przyszłości. 

Powodzenia na nowej drodze służby Ojczyźnie wszystkim młodym Strzelcom życzył Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. 

– Dziękuję wam za waszą postawę i gratuluje tej uroczystości. Chciałbym szczególnie podziękować dziś waszym rodzicom, bo to właśnie dzięki nim zostaliście tak uformowani, że słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” mają dla was szczególne znaczenie. Dlatego szczególnie rodzicom Strzelców należą się szczere słowa podziękowania i uznania. Powodzenia! Czołem, Strzelcy! – zakończył prezydenta miasta.

Ogromnej satysfakcji i radości nie krył również Komendant Główny bryg. ZS Sławomir Szczerkowski. 

– Chyba jeszcze nigdy na przysiędze nie padał deszcz co udowadnia, że Ktoś nad Strzelcami czuwa. Przed państwem stoi batalion Strzelców. Jest to ewenement na skalę ogólnopolską. Nigdzie nie ma tak wielu Strzelców jak w Nowym Sączu, którzy w tym roku potwierdzili, że nie mają sobie równych, zwyciężając podczas V Centralnego Zlotu Klas Mundurowych w Żaganiu. Jestem z was bardzo dumny i cieszę się, że to mnie i kadrze, z którą pracuję, przypadło w udziale robić z wami tyle fantastycznych rzeczy. Jesteście nam bliscy jak własne dzieci – podkreślił komendant Szczerkowski.

Szczególne słowa do Strzelców skierował Kazimierz Korczyński, prezes Związku Sybiraków oddział w Nowym Sączu. 

– Jesteśmy dumni, my Sybiracy, że młoda kadra, młodzi ludzie tak masowo zgłaszają się do klas mundurowych. Macie tam okazję oprócz zdobywania wiedzy, ćwiczyć także hart ducha i zdobywać umiejętności, które pomogą wam poradzić sobie z różnymi przeciwnościami w życiu dorosłym. Skończyliście pewien etap, aby teraz przejść do kolejnego etapu wchodzenia w zadania organizacji strzeleckiej. Życzę wam abyście kontynuowali to zaszczytne zadanie.

Asystę honorową podczas wydarzenia zapewniła Kompania Reprezentacyjna oraz Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej na czele z ppłk Leszkiem Mieczkowskim, a także Kompania Reprezentacyjna Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-wychowawczej i Kompania Reprezentacyjna Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz. 

Tradycyjnie wydarzenie zakończyła uroczysta defilada oddziałów i pododdziałów przed władzami miasta i zaproszonymi gośćmi, a także pamiątkowa fotografia Strzelców, którzy w dniu mieli swoje święto. 

Agnieszka Kmiecik
fot. Szymon Sawicki