Pojechali do Białegostoku uczcić pamięć Sybiraków

6 września w Białymstoku odbył się XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych, a wśród uczestników nie zabrakło również uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, w tym Strzelców z Jednostki 2006 Nowy Sącz na czele z Komendantem ZS bryg. Sławomirem Szczerkowskim. 

– Nie mogło nas tutaj nie być, a co najważniejsze towarzyszyli nam nasi kochani Sybiracy. Dzięki temu nowosądecka delegacja pod Pomnikiem Katyńskim była naprawdę w godnym składzie – relacjonował pobyt w Białymstoku komendant Sławomir Szczerkowski.

Tegoroczny Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru zgromadził w sumie niemal 12 tysięcy uczestników, w tym także uczniów szkół z Polski, Litwy, Estonii i Ukrainy. Władze państwowe reprezentowali m.in.: przedstawiciel Prezydenta RP Andrzeja Dudy – minister Andrzej Dera, Szef Urzędu ds. Kombatantów – Jan Józef Kasprzyk i Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Uroczystą mszę świętą w intencji Sybiraków, w Kościele Ducha Świętego, odprawił arcybiskup Tadeusz Wojda. 

Wyjazd do Białegostoku na uroczystości upamiętniające setki tysięcy polskich obywateli zesłanych na Sybir był również okazją do odwiedzenia innych ważnych miejsc pamięci, w tym m.in. Westerplatte i Muzeum II Wojny Światowej czy Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie znajduje się Dom Sybiraka sprowadzony z Syberii.

fot. własne oraz Facebook Jana Kasprzyka