Strzelcy podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, którym przewodniczył Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Przy kwaterze Żołnierzy Września obecni byli także Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz, którzy zawsze pamiętają o swoich bohaterach.

– Jesteśmy tutaj, żeby wspominać pamięć tych, którzy bronili Nowego Sącza przed wojskami niemieckimi i słowackimi. Niemieckie wojska już 6 września wkroczyły do Nowego Sącza i już wtedy nowosądeczanie poczuli, co to znaczy wroga siła – mówił prezydent Ludomir Handzel, który nawiązał także do jednego z sądeckich bohaterów Września. – W tym dniu chciałbym szczególnie wspomnieć generała Józefa Kustronia, który leży na naszym cmentarzu i który 16 września 1939 roku, prowadząc pod Ułazowem nasze jednostki, poległ. Myślę, że czas zacząć szczególnie czcić jego imię i w tym roku miasto zorganizuje szczególne obchody tej rocznicy.

W corocznych uroczystościach wzięli także udział sądeccy parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, delegacje służb mundurowych oraz związkowcy z NSZZ „Solidarność”.

Źródło i fot.: nowysacz.pl