3 maja. Wszyscy razem dla Polski

Strzelcy z JS 2006 w Nowym Sączu wzięli udział w obchodach upamiętniających uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków stawili się na uroczystej mszy świętej w Bazylice św. Małgorzaty, a następnie wzięli udział w oficjalnych uroczystościach na Placu 3 maja z udziałem Prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla i Zastępcy Prezydenta Magdaleny Majki. Tam też przy pomniku marszałka Stanisława Małachowskiego wystawili wartę honorową.

O godz. 9:00 w Bazylice Św. Małgorzaty odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej pod batutą Tadeusza Szkarłata, pocztów sztandarowych, organizacji i przedstawicieli kombatantów i sądeckich szkół. 

Następnie miał miejsce przemarsz uczestników ulicami Nowego Sącza na Plac 3 maja, gdzie został odegrany hymn Polski, po którym przemówienie wygłosił prezydent Nowego Sącza – Ludomir Handzel. Strzelcy wystawili wartę honorową pod pomnikiem Stanisława Małachowskiego, pod którym złożono również wiązanki kwiatów. 

Moi drodzy Sądeczanie, bardzo się cieszę, że dzisiaj spotykamy się tutaj razem, w dniu bardzo ważnego święta państwowego i kościelnego. Jesteśmy razem, choć wiele nas dzieli, ale wszyscy myślimy o 3 maja jako o dniu, który nas łączy. Przez wieki Polacy udowadniali, że są wyjątkowym narodem. Właśnie 3 maja mamy takie wewnętrzne poczucie, że możemy dużo zrobić dla kraju i dla naszego regionu – powiedział prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

W ramach obchodów święta 3 maja odbył się także piknik rodzinny pn. „Polska jest nasza”, który odbył się w Miasteczku Galicyjskim. Również tam obecni byli Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz, którzy prezentowali wszystkim zainteresowanym wykorzystywany na co dzień sprzęt, w tym m.in. broń, maski przeciwgazowe czy hełmy. Każdy mógł zdobyć informacje jak dołączyć do grona Strzelców, także poprzez działalność klas mundurowych w Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. 

Karolina Nowak
fot. Szymon Kościółek 

32 323 myśli na temat “3 maja. Wszyscy razem dla Polski

  1. Sfero Döküm

    I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think.