3 maja. Wszyscy razem dla Polski

Strzelcy z JS 2006 w Nowym Sączu wzięli udział w obchodach upamiętniających uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków stawili się na uroczystej mszy świętej w Bazylice św. Małgorzaty, a następnie wzięli udział w oficjalnych uroczystościach na Placu 3 maja z udziałem Prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla i Zastępcy Prezydenta Magdaleny Majki. Tam też przy pomniku marszałka Stanisława Małachowskiego wystawili wartę honorową.

O godz. 9:00 w Bazylice Św. Małgorzaty odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej pod batutą Tadeusza Szkarłata, pocztów sztandarowych, organizacji i przedstawicieli kombatantów i sądeckich szkół. 

Następnie miał miejsce przemarsz uczestników ulicami Nowego Sącza na Plac 3 maja, gdzie został odegrany hymn Polski, po którym przemówienie wygłosił prezydent Nowego Sącza – Ludomir Handzel. Strzelcy wystawili wartę honorową pod pomnikiem Stanisława Małachowskiego, pod którym złożono również wiązanki kwiatów. 

Moi drodzy Sądeczanie, bardzo się cieszę, że dzisiaj spotykamy się tutaj razem, w dniu bardzo ważnego święta państwowego i kościelnego. Jesteśmy razem, choć wiele nas dzieli, ale wszyscy myślimy o 3 maja jako o dniu, który nas łączy. Przez wieki Polacy udowadniali, że są wyjątkowym narodem. Właśnie 3 maja mamy takie wewnętrzne poczucie, że możemy dużo zrobić dla kraju i dla naszego regionu – powiedział prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

W ramach obchodów święta 3 maja odbył się także piknik rodzinny pn. „Polska jest nasza”, który odbył się w Miasteczku Galicyjskim. Również tam obecni byli Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz, którzy prezentowali wszystkim zainteresowanym wykorzystywany na co dzień sprzęt, w tym m.in. broń, maski przeciwgazowe czy hełmy. Każdy mógł zdobyć informacje jak dołączyć do grona Strzelców, także poprzez działalność klas mundurowych w Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. 

Karolina Nowak
fot. Szymon Kościółek 

2 myśli na temat “3 maja. Wszyscy razem dla Polski

  1. Sfero Döküm

    I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.